به اشتراک گذاری در فیس بوک | به اشتراک گذاری در توئیتر | به اشتراک گذاری در لینکدین

کمربند مشکی تکواندو معمولی

کمربند مشکی تکواندو ساران 2 دور
300،000 ریال
کوآن

کمربند مشکی تکواندو معمولی

آشنایی با رتبه کمربند و دان در تکواندو

رتبه بندی در تکواندو به طور عمومی به دو بخش جونیور یا تازه وارد (junior) و همچنین سنیور یا رتبه بالا  (senior)  و همچنین شاگرد و ارشد تقسیم می شود .  بخش دیگر  معمولا شامل 10 رتبه است که توسط کلمه کره ای گیوپ (geup –همچنین خوانده می شود کیوپ )  . رتبه های تازه واردین به طور معمول بوسیله رنگ های مختلف کمربند که به اموزشگاه مورد نظر مربوط است  تشخیص داده می شوند . بنابراین این رتبه های گاهی کمربند رنگی نامیده می شوند .

 

رتبه های مربوط به گیوپ معمولا توسط راه راه هایی که روی کمربند قرار گرفته اند به جای رنگ آن ها شناسایی می شوند . شاگردان به طور معمول با 10 گیوپ شروع به کار می کنند . ( به طور معمول با سفید آغاز می شود ) و به مقام بالاتر صعود می کنند ( معمولا یک کمربند قرمز با راه راه مشکی است) .

بخش ارشد ها  از 9 رتبه ایجاد شده است . به این رتبه های دان (dan ) می گویند . همچنین به عنوان کمربند مشکی و درجه خوانده می شوند .(مثلا دان 3 یا درجه 3 کمربند مشکی )

کمربند مشکی از درجه یک آغاز شده و به 2 و 3 و .. پیشرفت می کند . رتبه کمربند از روی راه راه های روی آن یا اعداد رومی و سایر روش ها شناسایی می شود . اما گاهی اوقات هم کمربند های مشکی ساده هستند و بدون در نظر گرفتن رتبه شکل خاصی ندارند .

 

بقیه در ادامه مطلب

برای پیشرفت از یک رتبه به رتبه بالات ‏‌شاگردان بایستی امتحاناتی را از سر بگذرانند که  در آنها مهارت های خود را در زمینه های مختلف هنر تکواندو به استاد خود نشان دهند .

این امتحانات از یک آموزشگاه به آموزشگاه دیگر تفاوت هایی دارد ‏اما در بیشتر آن ها شباهت هایی مانند اجرای صحیح فرم ها نیز وجود دارد که شامل ترکیب تکنیک های مختلف در قالب یک توالی خاص می باشد . همچنین آزمون شکستن تخته ها برای نشان دادن مهارت و استفاده از قدرت و کنترل آن نیز وجود دارد . نمونه ی دیگر مبارزات دفاع شخصی است که برای نمایش مهارت های مفید و به درد بخور و استفاده از تکنیک ها در مبارزه است . و بعلاوه این تمام این ها آمادگی جسمانی نیز وجود دارد که معمولا با مهارت همراه است . در نهایت پاسخ دادن به سوال هایی فنی حوا ابعاد تاریخی برای نشان دادن دانش و فهم واقعی هنر تکواندو نیز در این آزمون ها شامل می شود .

برای آزمون های دان های بالاتر گاهی نیاز به ارائه امتحان کتبی و یا تحقیقات گسترده علاوه بر آزمون های معمولی می باشد .

پیشرفت از یک رتبه به رتبه بعدی در بعضی از آموزش گاه ها به سرعت اتفاق می افتد ‏ اگر چه به طور معمول در آموزش گاه ها برای ارتقاء رتبه بین دو ‏- سه و یا چهار ماه فاصله می اندازند .

شاگردان تازه وارد ابتدا فنون اولیه را یاد گرفته و پس از رسیدن به دان یک شروع به یادگیری مهارت های حرفه ای می کنند .  آموزش گاه های قدیمی و سنتی معمولا زمان بیشتری را برای اختصاص دادن امتحان ارتقاء رتبه در نظر می گیرند .

در کل ارتقاء رتبه از یک دان به دان بعدی ممکن است سال ها طول بکشد . قانون کلی اینطور است که یک کمربند مشکی برای ارتقاء رتبه از یک دان تا دان بعدی به میزانی که برای دان قبلی انتظار کشیده ‏- باید صبر کند .

به طور مثال یک شخص دان سه کمربند که سه سال طول کشیده تا این دان را بدست آورد برای پیشرفت به دان چهار مجبور است حتما سه سال صبر کند . بعضی از سازمان ها برای ارتقاء رتبه ملاک های سنی را نیز در نظر می گیرند و ممکن است تا شخص به سن خاصی نرسیده ارتقاء رتبه برای او صورت نگیرد .

 کمربند مشکی ممکن است حاوی عبارات وابسته ای به همراه خودش مانند استاد و ارشد باشد اما سازمان تکواندو در هنگام رتبه و مقام دهی دارای نوسان و تغییرات بسیاری در خود می باشد .

عبارتی که در یک سازمان درست است امکان دارد در سازمان دیگر نباشد همچنان که در بسیاری از هنر های رزمی به این گونه است . به طور مثال دسترسی به یک رتبه در یک سازمان ممکن است تا سه سال طول بکشد اما در سازمان دیگر بسیار کمتر باشد . به طور مشابه صورت های ارتقاء دان در یک سازمان ممکن است در دیگری فرق کند .

 

 

در سازمان فدراسیون بین المللی تکواندو دستورالعمل های موجود از دان یک تا 3 با عبارت بوسابوم (Boosabum) یا همان دستورالعمل های کمکی نامیده می شوند و به همین ترتیب دستورالعمل های دان 4 تا 6 سابوم (Sabum ) و 7 تا 8 ساهیون یا همان استاد   Sahyun (master)و آن هایی که دان 9 را دارا هستند ساسئونگ یا همان استاد بزرگ Saseong (grand master)نامیده می شوند . به هر حال همانطور که گفته شد  این سیستم برای تمامی سازمان های تکواندو یکسان و مشابه نمی باشد .

 

در صورت کپی لطفا ذکر منبع فراموش نشود
منبع : وب سایت تکواندو استاد خوش گفتار – http://www.rasht-taekwondo.ir

محصولات مرتبط

  • تنها کاربران عضو می توانند بررسی خود را بنویسند
*
*
بد عالی